בחירת ציפוי הרצפה לבית. פרקט, לבנים, למינציה או לוח אחיד?

לוח פרקט או למינציה? או אולי לוח אחיד ופרקט תבניות? איך לעשות את הבחירה הנכונה?
קשה מאוד להתעלם מהיתרונות של רצפת הפרקט. היא עשויה מחומר טבעי, היא יפה. אם להשתמש בעץ מסוגים שונים, אז גם התמונה של הפרקט יכולה להיות כל אחת מאינסוף האפשרויות שמהן אתם יכולים לבחור. התכונות הללו מסבירות את השימוש בפרקט בארמונות במשך מאות שנים. התקנה איכותית ושימוש נכון יבטיחו לפרקט משך חיים ארוך במיוחד. כמובן שהפרקט הוא, למרות הכול, לא זול ולעתים לא שמיש בכלל לחדרים מסוימים – כמו למשל במטבח.
ננסה לברר: אילו ציפויי רצפה מתאימים ביותר לחדר זה או אחר. לפי מטרת שימוש ניתן לחלק כל דירה ל-3 חלקים: אזורי עבודה ומעבר, סלון וחדרי מנוחה. נתחיל מאזורי עבודה ומעבר.


אזור כניסה. מחד גיסא, אזור הכניסה לדירה מהווה מעין “כרטיס ביקור” של הדירה שבו האורחים שלכם מקבלים את הרושם הראשוני מהדירה ומכך מסיקים גם על בעל הדירה. לכן, הרצפה באזור הכניסה חייבת להיות יפה מספיק. מאידך, באזור זה מתאסף כל הלכלוך שאנו מביאים מהרחוב. אזור הכניסה הוא האזור בדירה שבו עוברים הכי הרבה, ובנעליים עם סוליה גסה הרבה יותר משל נעלי בית, ולכן הרצפה בחדר הכניסה חייבת להיות חזקה מספיק, עמידה בפני מפגעים חיצוניים וכזאת שניתן לנקות ולשטוף בקלות. אז איזה ציפוי כדאי לבחור לאזור הכניסה?
רעיון מצוין הוא חילוק אזור הכניסה לשני חלקים: חלק אחד – מיד אחרי דלת הכניסה, מכוסה בלוחות קרמיים. כאן בני הבית והאורחים מורידים את בגדי הרחוב ומשאירים את הנעליים שלהם. את החלק הנותר של אזור הכניסה אפשר לכסות בפרקט או לוח אחיד. פתרון זה יהיה גם פרקטי וגם יעלה בבת אחת את “הרמה” של עיצוב הפנים שלכם.
באופן זה, פרקט מכוסה למינציה – פתרון טוב בעלות נמוכה לרצפת חדרים עם הרבה תנועה ועומס על הרצפה.
לסוג זה של חדרים ניתן לשייך גם את המטבח. במטבח הרצפה לא פעם מותקפת במזלגות וסכינים שנופלים ולפעמים אפילו עומדת בפני הפגזה של כלי חרסינה וזכוכית שנשברים בנפילה. רצפת המטבח סובלת מנפילת שמן רותח מהמחבת. המטבח, בהיותו אזור עבודה, דורש הרבה יותר תנועה מאשר מקומות אחרים במטבח. רצפת המטבח חייבת לעמוד כל אלה ויותר. הלמינציה, יותר מכל חומר אחר, מתאימה לדרישות האלו.
אם את המטבח ניתן להשוות לכרטיס הביקור של הדירה, אז הסלון הוא הפנים האמתיים של הדירה שלכם. כאן אתם מקבלים את האורחים, כאן נערכות כל החגיגות במשפחה שלכם. בחדר זה, יותר מכל מקום אחר, יש סיבה לשים פרקט. רצפה מפרקט בתבנית או לוח אחיד יכולה להפוך ליצירת אמנות אמתית. שימוש בפרקט אמנותי מסוגי עץ שונים, ממילה ועד וונגה, יכול להפוך את הציור על רצפת הפרקט בסלון ליחיד במינו. הטכנולוגיות המודרניות של ייצור פרקט מוזאיקה מאפשרות לקבל דיוק מושלם ולכן גם מראה מצוין וזמן חיים ארוך.
אפשר לשים בסלון גם רצפה מלוח פרקט. לוח הפרקט מונח הרבה יותר מהר מפרקט בתבנית וגם ציפוי הלק עליו הונח כבר על-ידי היצרן.
חדרי המנוחה – אלו הם חדרי השינה והילדים. אם יש לכם מנקים או שאתם בעצמכם מוכנים לשאוב אבק כל יום, אז פתרון טוב לרצפת חדר שינה הוא רצפת שטיח מלא. אבל אם אתם רוצים שימושיות ועמידות לאורך זמן, אז הניחו בחדר השינה ציפוי מעץ טבעי. מכיוון שזה לא חדר אורחים, הציור בחדר זה יכול להיות פחות ייחודי ורגוע יותר. רצפת עץ מספקת נוחות שאינה נופלת משל שטיח גם לרגליים יחפות.
לחדר ילדים אפשר להשתמש בפרקט עם למינציה. כמובן בתנאי שאתם לא סולדים מחוסר הטבעיות של החומר הזה. ילדים מבלים חלק גדול מזמנם על הרצפה והעמידות בפני מפגעים חיצוניים מאפשרת לשים את רצפת הלמינציה על רצפה מחוממת חשמלית או על רצפה מחוממת על בסיס מים. הילדים יכולים לשפוך על הרצפה מים וצבעים, לבדוק את העמידות שלו בפני מכות, להסיע עליו מכוניות או אפילו לנסוע בעצמם על מכוניות אלו, אם הגודל שלהם מאפשר להם. רצפת חדר הילדים חייבת לעמוד בפני כל המבחנים הללו.
עוד פרט שצריך לציין – מפגשים בין סוגי רצפות שונים. איך מחברים, נגיד, בין לבנים קרמיות ופרקט? למטרה זו קיימים מפתנים מיוחדים. בחתך הם נראים כמו “T”. “הרגל” של האות הזו מוכנסת בין ציפויי הרצפה ו-“הכובע” מכסה את הצדדים שלהם ומגן על כל רצפה בנפרד.
מאמר זה מכסה רק את הנקודות העיקריות שבהן צריך להתחשב בבחירת ציפוי הרצפה לחדר זה או אחר. לפני קבלת הבחירה הסופית, כדאי להתייעץ עם מומחה. הוא יסייע לכם לבחור לא רק את סוג ציפוי הרצפה, אלא גם את הצבע והציור בהתחשב בסגנון החדר, מבנה המשפחה והרצונות של כל בן בית בנפרד. ציפוי רצפה שנבחר על-ידי מומחה ישתלב בעיצוב הפנים בצורה הרמונית ויעניק נוחות מירבית.