Category Archives: מאמרים

מאמרים

פרקט “סיפון” בעיצוב הפנים של החדר

עיצוב בדוגמת “סיפון הוא סוג נפוץ מאוד של תבנית פרקט. ה-“סיפון” נבדל ביכולת להשתלב עם כל סוג של עיצוב פנים. התבנית הזו מתאימה במיוחד לעיצוב היי-טק מינימליסטי. כתוצאה מכך, כדאי להניח את הפרקט לפי דוגמת “סיפון” אם העיצוב של החדר צריך להשתנות (חדר ילדים, מסדרון). בהנחה לפי דוגמת “סיפון” הפרקט בדרך כלל מונח בתבנית של קרשים שמוזזים במרווח של 1/2 זה ביחס לזה, או 1/3, לפי רוחב קרשי הפרקט, מונח ישירות על האור או באלכסון. אפשר להניח את הפרקט גם בלי הזזה אחידה מוגדרת (הרצה צרפתית). במקרה זה אפשר להשתמש בפרקט באורך ואפילו רוחב שונה.

Continue reading “פרקט “סיפון” בעיצוב הפנים של החדר” »

ההיסטוריה של הפרקט

ההיסטוריה של רצפות הפרקט מונה לא פחות מ-3000 שנה. לא קשה להבין זאת – הרי רצפת עץ היא בעלת יתרונות רבים – היא חמימה, אלסטית, ניתנת לעיבודה, זולה יחסית (באותו זמן היו הרבה יותר יערות) וכמו שאומרים היום “נקי מבחינה אקולוגית”. כבר בזמן עתיק היו עושים רצפה מבולי עץ שנופצו לאורכם והונחו ישר על האדמה.

Continue reading “ההיסטוריה של הפרקט” »

הפרקט והרצפה המחוממת

האם ניתן להשתמש בפרקט טבעי על רצפה מחוממת?

לצערנו, כמעט ולא קיימת אפשרות להשתמש ברצפה מחוממת בשילוב עם פרקט טבעי. אבל החיסרון הזה של העץ מפוצה על ידי התכונה החיובית ביותר שלו – הולכת חום נמוכה מאוד. נמנה את הסיבות שבגללן הפרקט לא תואם ובכלל גם לא דורש רצפה מחוממת.

Continue reading “הפרקט והרצפה המחוממת” »

בחירת ציפוי הרצפה לבית. פרקט, לבנים, למינציה או לוח אחיד?

לוח פרקט או למינציה? או אולי לוח אחיד ופרקט תבניות? איך לעשות את הבחירה הנכונה?
קשה מאוד להתעלם מהיתרונות של רצפת הפרקט. היא עשויה מחומר טבעי, היא יפה. אם להשתמש בעץ מסוגים שונים, אז גם התמונה של הפרקט יכולה להיות כל אחת מאינסוף האפשרויות שמהן אתם יכולים לבחור. התכונות הללו מסבירות את השימוש בפרקט בארמונות במשך מאות שנים. התקנה איכותית ושימוש נכון יבטיחו לפרקט משך חיים ארוך במיוחד. כמובן שהפרקט הוא, למרות הכול, לא זול ולעתים לא שמיש בכלל לחדרים מסוימים – כמו למשל במטבח.
ננסה לברר: אילו ציפויי רצפה מתאימים ביותר לחדר זה או אחר. לפי מטרת שימוש ניתן לחלק כל דירה ל-3 חלקים: אזורי עבודה ומעבר, סלון וחדרי מנוחה. נתחיל מאזורי עבודה ומעבר.

Continue reading “בחירת ציפוי הרצפה לבית. פרקט, לבנים, למינציה או לוח אחיד?” »

פרקט אמנותי

את הפרקט האמנותי ניתן להגדיר יותר כאמנות מאשר מקצוע. הציורים על הפרקט מוגבלים רק בדמיון שלכם. אבל הקושי ביצירת “תמונה” שכזו הוא די גבוה וגם המחיר יכול להפתיע אתכם לרעה. מהן האפשרויות הקיימות?

Continue reading “פרקט אמנותי” »

בוחרים פרקט: חומרים לפרקט

בעיצוב חדרים, ובעיצוב רצפות בפרט, כאשר התכונות החשובות הן אסטיות ואקולוגיה נעימה, הרוב הגדול של האנשים נותן עדיפות דווקא לעץ ולא לחומר אחר. התכונות שמעניינות את האדם בשימוש העץ בעיצוב הן לאו דווקא התכונות הפיזיות האובייקטיביות שלו, אלא הרבה פעמים תכונות כמו: מראה חיצוני, צבע והמרקם של העץ משחקים תפקיד גדול הרבה יותר. יש לציין שכיום ניתן למצוא בשוק מבחר גדול של סוגי פרקט: פרקט תבניות, לוח פרקט ופרקט בלמינציה. החלטנו לחוש לעזרתכם ולספר לכם על החומרים לפרקט

Continue reading “בוחרים פרקט: חומרים לפרקט” »

מה עדיף לפרקט – שמן או לק?

הלק לפרקט יוצר כסוי שקוף ורב שכבתי על הפרקט, השמן לפרקט, לעומתו, מזין את העץ לעומק מסוים, בלי יצירה של כיסוי חיצוני, ומגן את השכבה העליונה של הפרקט ממפגעים חיצוניים. Continue reading “מה עדיף לפרקט – שמן או לק?” »

בכמה הפרקט?

המחיר היקר של ריצפת פרקט הוא מיתוס שניתן להפריך

אתם ניגשים לחנות בחיפושים אחר חיפוי לרצפה ומהר מאוד אתם מוצאים את עצמכם מסוחררים משלל האפשרויות, מתקשים לבחור. אך בהחלט ייתכן שישנה אפשרות אחת שאתם כמעט ולא לוקחים בחשבון – פרקט. ומדוע?  אולי אתם לא אוהבים עץ, ייתכן שפשוט החלטתם ללכת על חיפוי דומה לזה שאתם מחליפים. אך ישנה אפשרות נוספת, נפוצה יותר –  אתם בטוחים שרצפת פרקט יקרה מידי ואינה מתאימה לתקציב שלכם.

Continue reading “בכמה הפרקט?” »

הפרקט הטבעי

הפרקט הטבעי (עץ מלא) נתפס ברחבי העולם כסמל למעמד גבוה, עד לאחרונה ריצוף עץ טבעי היה מחוץ להישג ידו של הציבור הרחב עקב מחיר גבוה. אמנם עם עליית הביקושים לריצוף מסוג זה, בחרו היצרנים להתאים את מוצריהם לכל כיס כתוצאה מכך מחירו של הפרקט הטבעי הוזל משמעותית.

הפרקט הטבעי מציע מראה נאמן למקור לאורך שנים, בנוסף לזאת הוא מגיע ממגוון עצים שונים, במרקמים שונים ואין ספור צבעים וגימורים שונים.

רצוף עץ ככלל וריצוף טבעי בפרט אינו צובר לכלוך, אבק וכתמים. למרות מחירו היקר יחסית של הפרקט הטבעי הוא חסכוני יותר מכיוון שהוא איננו דורש טיפולים יקרים ו/או החלפה וניקיון יסודי כמו שטיחים או ריצוף אחר. מוצר זה הוא בעל אורך חיים של עשרות שנים . המאפיינים הטבעיים של העץ מוסיפים קסם ליופיו של הפרקט הטבעי. לאורך זמן עם תהליך “ההזדקנות” של הפרקט הוא ישנה את צבעו. כל לוח של פרקט טבעי הוא יחיד במינו, ושונה בחספוס ובגוון שלו מלוח אחר, רצפה העשויה מפרקט טבעי נראית לא אחידה ומגוונת בדיוק כמו בטבע.